selyemszál

CSALÁDON BELÜLI ERŐSZAK 1.

A Wikipédia szerint Család: a társadalom alapvető egysége, egymással közeli rokonságban álló emberek csoportja. Most és az elkövetkező írásokban ezzel a tartalommal fogom használni.

Nem kívánok belemenni annak fejtegetésébe, hogy az egyes emberek ma milyen sokféleképpen értelmezik ezt a kis csoportot. Hiszen családja szinte mindenkinek van. Még akkor is, ha nem nagy létszámú, vagy éppen nem élnek együtt. Viccesen azt szokták mondani: „A családodat nem válogathatod meg….” Ez mélységesen igaz. A családtag legjobb döntése csak az lehet, hogy tudomásul veszi ezt a tényt. Vagy megtanul alkalmazkodni a többi családtaghoz. Vagy, ha a feltételek adottak, az első adandó alkalommal lelép onnan. De ettől a hátrahagyottak, és azok később megszületendő leszármazói is az ő családját képezik.

Erőszak: kérdezzük meg ismét a fogalommagyarázó Wikipédiát: Az erőszak kifejezés írja le azokat a gyakran előre eltervezett cselekményeket, amelyek más élőlényeknek fájdalmat, sérülést, szenvedést okoznak, illetve más embereket valamire fizikai erővel vagy hatalmi nyomással kényszerítenek. Az erőszak gyakran agresszióval párosul.

Gyorsan keressük meg az agresszió fogalmát is, hogy pontosan lássuk, mi a különbség az erőszak és az agresszió között. A mindennapi életben egymást helyettesítő fogalomként használjuk. Ezek szerint tévesen.
Agresszió (a latin agressio szóból, jelentése: támadás) minden olyan viselkedésforma, amelynek célja másnak testi sérelmet vagy kárt okozni (a fajtárs eltávolítására irányuló magatartás).

Most a két szó: erőszak és agresszió általam történő, önkényes értelmezése következik: Az agresszió elsősorban mások eltávolítására -feltehetően az állatvilágban kódolta a természet az agyunkba- irányuló magatartás. Ezt nehéz lenne erőszak nélkül megtenni. Annál is inkább, mert az agressziót eredetileg az ellen a fajtárs ellen alkalmazták, aki a túlélési esélyünket rontotta azzal, hogy a táplálékunk megszerzését veszélyeztette.

Már csak egy fogalom tisztázására van szükség, amelynek a magyarázatára, elhárítására, megszüntetésre egyre több időt, pénzt, paripát fegyvert szánnak a fejlettebbnek mondott társadalmakban. Látszólag eredménytelenül. Mi is az a családion belüli erőszak? Ennek tisztázása érdekében most is a Wikipédiához fordulok. Igaz a Büntető törvénykönyv társadalmilag annyira veszélyes magatartásnak ítélte meg -teljesen jogosan- ezt a cselekményt, magatartást, hogy elkövetőjét az igazságszolgáltatás malmába kergeti. Amely aztán lassan-lassan forogva megbünteti azt a családtagot, aki a másik családtagjával szemben ezt a magatartást tanúsítja. Csak reménykedni lehet benne, hogy mindez már akkor megtörténik, mielőtt „vér folyna a lakás kövezetén vagy az udvarán”. De erről majd később.

A már jól bevált Wikipédia szerint: „A családon belüli erőszakról nincs egységes definíció, ám a jelenség ismertetőjegyei alapján egyértelműen maghatározható ez az erőszak-típus. A családon belüli erőszak egyik eleme, hogy a bántalmazott és a bántalmazó mindig ismerik egymást, leggyakrabban a családi vagy intim viszony köti-kötötte össze őket. Másik eleme az erőszakos magatartás vagy annak előkészülete vagy kísérlete a bántalmazó részéről. A különböző definíciók eltérő módon határozzák meg, hogy mikor beszélhetünk családon belüli erőszakról: hogy egyszeri bántalmazás már elegendő-e ennek megállapításához, vagy az erőszaknak többször kell előfordulnia, esetleg huzamosabb ideig.”

Felmerülhet az olvasóban a kérdés: Miért ilyen súlyos, ilyen bonyolult, társadalmilag megosztó kérdéssel akarok itt, ezen a „szószéken” foglalkozni?

Erre a kérdésre a következő bejegyzésemben válaszolok. Kérem a Kedves Olvasót, tiszteljen meg azzal, hogy visszajön, és elolvassa.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!